blog background
 
Pomniki Poznania: Paweł Cieliczko
Poznań, historia, pomniki,
metka_epoznan
Tajemniczy ptak z pałacu Działyńskich
ok
38
not ok
0
liczba odsłon: 4446

Na szczycie pałacu Działyńskich, dwa wieki temu, przysiadł tajemniczy ptak, który do dziś stanowi ornitologiczną zagadkę. Przewodnicy oprowadzający turystów po poznańskim Starym Rynku często proszą gości o wskazanie gatunku tego ptaka. Niektórzy turyści są przekonani, że to orzeł, bo jakiż inny ptak mógłby wieńczyć siedzibę tak dostojnego, szlachetnego i patriotycznego polskiego rodu. Innym zwiedzającym jego dziób kojarzy się raczej z łabędziem czy gęsiorem. Zdarzają się i tacy, którzy stwierdzają, że to przedstawiciel jakiegoś dawno wymarłego gatunku, zamieszkującego przed stuleciami nasze ziemie. Odłóżmy na chwilę rozwiązanie tej frapującej zagadki i spójrzmy na fasadę pałacu, z którego do lotu zrywa się ten niesamowity ptak.


1. Pałac Działyńskich w Poznaniu, fot. Tomasz Koryl, 2015 r

Jego historia wiąże się bowiem nierozerwalnie z dziejami pałacu, który wyrósł na poznańskim rynku, jako zupełnie niezwykłe i niepowtarzalne założenie architektoniczne. Zbudowano go w latach 1773-1776, na miejscu dwóch średniowiecznych kamieniczek, a hojnym inwestorem był marszałek wielki litewski Władysław Roch Gurowski, co sprawiło, że budynek do dziś określany bywa pałacem Gurowskich. Arystokrata był przedstawicielem zdegenerowanej polskiej magnaterii końca osiemnastego wieku, pobierał pensje z dworów w Warszawie i Petersburgu, wspierał targowiczanina Adama Ponińskiego, był w delegacji podpisującej pierwszy traktat rozbiorowy, ogromne sumy przegrywał w karty, a cały jego majątek był zastawiony u bankierów. Gdyby nie pałac wzniesiony na poznańskim rynku, niczym dobrym nie zapisałby się w pamięci potomnych. Pamiątki po pierwotnym fundatorze dostrzec można do dziś na fasadzie budynku. Na trójkątnym naczółku umieszczona była plakieta herbowa, a na niej srebrno-złota szachownica, czyli Wczele – herb Gurowskich.

2. Pałac Działyńskich w Poznaniu, fot. Tomasz Koryl, 2015 r

Herb renegata zniknął co prawda z tej tarczy, jednak do dziś przypomina o nim jej otoczenie w postaci dwóch brodatych żołnierzy w rzymskich zbrojach z toporami w rękach, wspartych o armatnie lufy, rozwinięte w tle sztandary, lwy podtrzymujące tarczę herbową, a przede wszystkim cztery krzyże orderowe, nawiązujące do odznaczeń otrzymanych od różnych władców przez Władysława Gurowskiego. Na trójkątnym zadaszeniu attyki przysiadły dwie kobiety, trzymające wielkie trąby, którymi głosiły zapewne o chwale właściciela pałacu. Do zajmowanego przez niego najwyższego stanowiska wojskowego (marszałka) nawiązywały także drewniane rzeźby znajdujące się na zwieńczeniu budynku, panoplia, czyli układy dekoracyjne zbudowane z białej broni, hełmów, tarcz, zbroi ułożone wokół popiersia nawiązującego do starożytnych Spartan.  

W 1808 roku pałac przeszedł we władanie Ksawerego Działyńskiego, a to sprawiło, że Wczele Gurowskich, zastąpione zostały – widoczną do dziś brązową strzałą – Ogończykiem Działyńskich. W ramach przeprowadzonej wtedy przebudowy elewacji frontowej, zamurowane zostały okna znajdujące się w attykach obok trójkątnego naczółka. Na ich miejscu pojawiły się stiukowe płaskorzeźby przedstawiające dwa starożytne, rzymskie pochody. Na pierwszej dwaj rzymscy legioniści prowadzą ofiarnego byka oraz dwóch jeńców ze skrępowanymi rękami, podczas gdy inni Rzymianie dyskutują z brodatym mężczyzną. Na drugiej płaskorzeźbie żołnierze triumfalnie maszerują obok ciągniętego przez dwa konie rydwanu wypełnionego tarczami pokonanych wrogów. Orszak ofiarny symbolizuje wartość poświęcenia i pracy, a orszak triumfalny gloryfikuje walkę zbrojną oraz udział w powstaniach narodowych. Intencją fundatorów było pokazanie, że obie te ścieżki prowadzą do tego samego celu, jakim jest odrodzenie Ojczyzny. Ojczyznę symbolizował zaś odradzający się ptak, rozpościerający skrzydła, by wzlecieć i pozostawić za sobą rzeźbiarskie pamiątki symbolizujące dwie Polski: kraj Gurowskiego oraz ojczyznę Działyńskich.

3. Pałac Działyńskich w Poznaniu, fot. Tomasz Koryl, 2015 r

Niektórzy badacze dopatrują się w płaskorzeźbach nawiązywań do symboliki masońskiej, podkreślają, że obaj bracia Działyńscy należeli do loży Braci Zjednoczonych i uzyskali w niej VII stopień wtajemniczenia, najwyższy możliwy w Polsce. Sens pochodów umieszczonych na antykizujących płytach wyjaśniać miała, znajdująca się na wysokim obelisku, rzeźba ptaka wskrzeszającego własną krwią martwe pisklęta. Ptakiem wieńczącym pałac Działyńskich był bowiem pelikan.

Jestem przekonany, że w ówczesnej wyobraźni społecznej symbole masońskie nie były powszechnie rozumiane, natomiast głęboko ugruntowana była chrześcijańska symbolika pelikana. Ludzie od wieków obserwowali te ptaki, kiedy mościły gniazda dla piskląt, wyrywanymi z własnych piersi piórami; krople krwi pojawiające się przy okazji na oskubanych piersiach dowodzić miały, że pelikan karmi potomstwo własną krwią. Legendę tę wykorzystał najwybitniejszy teolog średniowiecza – św. Tomasz z Akwinu, który w szóstej strofie hymnu Zbliżam się w pokorze (Adoro te devote) umieścił słowa skierowane do Jezusa: Ty, co jak pelikan, krwią swą karmisz lud, przywróć mi niewinność, oddal grzechów brud (Pie pelicane, Jesu domine, me immudum munda, tuo sanquine). Pieśń ta rozpowszechniła legendę i sprawiła, że wyobrażenia pelikana wyrywającego sobie pióra i kąsającego własną pierś, by nakarmić potomstwo, pojawiły się w licznych kościołach, a także na tarczach herbowych rycerzy. Każdy, kto był w zamku krzyżackim w Malborku, pamięta zapewne rzeźbę rozrywającego sobie pierś pelikana nad zamkową studnią, który miał symbolizować poświęcenie, z jakim zakonnicy pracują dla swych poddanych.

Jestem przekonany, że Działyńscy, umieszczając figurę tego ptaka na zwieńczeniu swego pałacu, inspirowali się opowieściami o pelikanach karmiących własną krwią pisklęta. Siebie uważali za troskliwych rodziców, a lud za pisklęta. Poprzez alegorię ukazywali ofiarność swego rodu, wykrwawiającego się w kolejnych wojnach i powstaniach narodowych, dla dobra i życia swoich piskląt - poddanych. Działyńscy karmili naród nie tylko własną krwią, ale też dbając o zachowanie pamiątek przeszłości i historii, tworząc biblioteki, wydając książki, sprawując mecenat nad poetami, czy organizując powszechne szkoły ludowe. Wszystko to czynili zaś nie dla osobistej sławy, a dla dobra społecznego, dla ludu, który chcieli podnieść, a jako symbol swego poświęcenia umieścili pelikana na szczycie swej poznańskiej rezydencji.     


4. Pałac Działyńskich w Poznaniu, fot. Tomasz Koryl, 2015 r

Życzenie wyrażone przez możnych panów Działyńskich, zwłaszcza że poparte stosowną zapłatą, dla rzeźbiarza było oczywistym rozkazem. Pojawił się jednak bardzo poważny i podstawowy problem w wykonaniu tego zlecenia – brak modela. W pierwszej połowie XIX wieku nie istniały jeszcze ogrody zoologiczne, a nawet nie ukazywały się czasopisma przyrodnicze i nikt w Poznaniu nie wiedział, jak wygląda egzotyczny ptak zwany pelikanem. Człowiekiem, który go widział był… sam fundator, hrabia Ksawery Działyński i podobno na podstawie sporządzonego przez niego portretu pamięciowego egzotycznego ptaka wodnego stworzona została rzeźba. Dlatego właśnie na poznańskim Starym Rynku pojawił się ptak, który w niewielkim stopniu przypominał prawdziwego pelikana, a stał się raczej formą zobrazowania cech, jakie ptak ten posiadał. Hrabia chciał, by jego pelikan był przede wszystkim dzielny, odważny, bohaterski. Rzeźbiarz nie potrafił przedstawić tych cech inaczej niż w postaci orła, będącego symbolem odwagi. Orzeł był jednak drapieżnikiem, a pelikan ptakiem wodnym, nie mógł być jednak pomylony z pospolitym gąsiorem czy czaplą. Jako punkt odniesienia przyjęto najpiękniejszego wodnego ptaka – wspaniałego łabędzia. Zadaniem artysty było połączenie w jednej postaci orła i łabędzia, by powstał z nich imaginacyjny pelikan hrabiego. Efekt podziwiać możemy, spoglądając na zwieńczenie pałacu Działyńskich, gdzie znajduje się ptak przypominający orła z rozpostartymi skrzydłami, wyposażony jednak w wydłużoną szyję i łabędzi dziób.

Jest jeszcze trzecie, polityczne wyjaśnienie okoliczności pojawienia się niezwykłego ptaka na dachu pałacu Działyńskich. Właściciele chcieli podobno na nim umieścić figurę orła z rozpostartymi skrzydłami, jednak w czasach pruskiego zaboru pojawienie się polskiego ptaka narodowego na gmachu znajdującym się w publicznym miejscu było niemożliwe do pomyślenia i w związku z tym na szczycie pałacu pojawił się ptak tak bardzo niepodobny do pelikana, że wszyscy mieszkający w Poznaniu Polacy i tak brali go za orła.

Pelikan na pałacu Działyńskich jest więc nie lada gratką dla miłośników historii, sztuki oraz ornitologów.

 

Paweł Cieliczko

 

 

Bibliografia:

  1. Zofia Ostrowska-Kębłowska, Architektura i budownictwo w Poznaniu w latach 1780-1880, wyd. 2, Poznań 2009.
  2. Zofia Ostrowska-Kębłowska, Pałac Działyńskich w Poznaniu, Poznań 1958.
  3. Maria Wicherkiewiczowa, Pałac Działyńskich, Poznań 1916.
  4. Zbigniew Zakrzewski, Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939, Poznań 1985, s. 29-31.

Netografia:

  1. http://podniebnypoznan.pl/pelikan-z-palacu-dzialynskich/
  2. http://urbanlegend.ua.poznan.pl/wp/legendy/dziwny-ptak/
  3. http://www.bkpan.poznan.pl/palac/historia.html
  4. http://wyborcza.pl/objazdowemuzeum/1,146853,18607070,w-poznaniu-za-symbol-polski-robil-pelikan-bo-orla-bialego-niemcy.html

 Fotografie:

      1-4. Pałac Działyńskich w Poznaniu, fot. Tomasz Koryl, 2015 r.

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
POMNIKI POZNANIA
pomnikipoznania.epoznan.pl
RSSsend_message
Paweł Cieliczko – magister historii, doktor literaturoznawstwa, pomysłodawca pierwszego literackiego bedekera po Poznaniu, twórca i redaktor „Poznańskiego Przewodnika Literackiego” – internetowego informatora o wielkopolskim życiu literackim, założyciel Fundacji Kochania Poznania, autor opowiadań kryminalnych retro rozgrywających się w mieście nad Wartą, inicjator stworzenia szlaków kulturowych „Poznańskie legendy” oraz „Kryminalny Poznań”. Obecnie pracuje nad serią książek, w których zamierza udowodnić, że Poznań jest najbardziej romantycznym polskim miastem.
ARCHIWUM WPISÓW
Tablica Franciszka Ratajczaka (15 lut 2019)
Tablica Ignacego Jana Paderewskiego (29 sty 2019)
Tablica powstańca, który przechował sztandar (7 cze 2018)
Tablica upamiętniająca zawieszenie polskiej flagi na ratuszu (14 maj 2018)
Tablica upamiętniająca złożenie przysięgi przez powstańców. (7 maj 2018)
Tablica Dowództwa Głównego Powstania Wielkopolskiego. (25 kwi 2018)
Tablica Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej (25 kwi 2018)
Tablica Rady Robotników i Żołnierzy (16 kwi 2018)
Tablica marynarzy – powstańców (5 kwi 2018)
Tablica Głównej Kwatery Skautowej i komendy Polskiej Organizacji Wojskowej (3 kwi 2018)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Ławeczka Józefa Kostrzewskiego (14 mar 2018)
Kat z Pręgierza (18 gru 2017)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Ławeczka Heliodora Święcickiego (28 lis 2017)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Fotel wodny Konstancji Raczyńskiej (20 lis 2017)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Ławeczka Ignacego Łukasiewicza (16 lis 2017)
Pomnik Tadeusza Kościuszki (14 lis 2017)
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (13 lis 2017)
Pomnik Hipolita Cegielskiego (13 lis 2017)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Fotel profesora Zbigniewa Zakrzewskiego (13 lis 2017)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Fotel profesora Edwarda Taylora (29 wrz 2017)
Bohaterowie schodzą z cokołów, czyli historie poznańskich ławeczek i foteli. (30 sie 2017)
Pomnik Roberta Jaeckla (25 sie 2017)
Pomnik Johanna Wolfganga Goethego (31 lip 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Friedricha Schillera (24 lip 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Friedricha Ludwiga Jahna (11 lip 2017)
Pomnik Ofiar Czerwca 1956 (Poznańskie Krzyże) (30 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik feldmarszałka Gneisenau (27 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Margrabiego Brandenburskiego (21 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Bismarcka (14 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Cesarza Fryderyka III (9 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik jeńców francuskich (2 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Grenadierów (Pomnik 6 Pułku Piechoty) (31 maj 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Cesarza Wilhelma I (Pomniki poznańskich żołnierzy poległych w wojnie prusko-francuskiej) (29 maj 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Lwa z Nachodu (Lőwendenkmal) (17 maj 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomniki upadłe z czasów pruskich (17 maj 2017)
Tablica Petera Mansfelda (7 lut 2017)
Tablica Romka Strzałkowskiego - przypadkowej ofiary Czerwca? (29 gru 2016)
Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r. (13 paź 2016)
Pomnik Ofiar Czerwca 1956 (8 wrz 2016)
Tablica Czerwca ’56 – ZNTK (27 lip 2016)
Tablica „Żądamy chleba” (21 lip 2016)
Tablica Czerwca ’56 przed bramą główna HCP (9 lip 2016)
Obelisk „Pamięci Cegielszczaków” (4 lip 2016)
Tablica Stanisława Matyi (27 cze 2016)
Tablica przed Fabryką Pojazdów Szynowych (17 cze 2016)
Pomniki Poznańskiego Czerwca (11 cze 2016)
Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego (przy ul. Dolna Wilda) (24 lut 2016)
Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego (16 lut 2016)
Kopiec Wolności (2 lut 2016)
Pomnik Harcerzy na Malcie (13 sty 2016)
Pomnik poległych na Winiarach (10 sty 2016)
Pomnik zdobywców Ławicy (6 sty 2016)
Pomnik Ofiar Wojen w Kiekrzu (2 sty 2016)
Pomnik 15 Pułku Ułanów (29 gru 2015)
Pomnik Harcerski przy ul. Za Cytadelą (28 gru 2015)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (ul. Królowej Jadwigi/ul. Wierzbięcice) (27 gru 2015)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (Cmentarz na Junikowie) (26 gru 2015)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (Cmentarz na Starołęce) (25 gru 2015)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (Cmentarz na Górczynie) (25 gru 2015)
Posągi królewskie w Pałacu Działyńskich (19 gru 2015)
Galeria królewska w Pałacu Działyńskich (17 gru 2015)
Kartusze i panoplia na Odwachu (13 gru 2015)
Tajemniczy ptak z pałacu Działyńskich (10 gru 2015)
Rzeźba Jana Baptysty Quadro (7 gru 2015)
Pomnik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (4 gru 2015)
Orzeł na Ratuszu (2 gru 2015)
Koziołki z ratuszowej wieży (30 lis 2015)
Trzej Bracia z Ratusza (27 lis 2015)
Pomniki Poznania (22 lis 2015)