blog background
 
Pomniki Poznania: Paweł Cieliczko
Poznań, historia, pomniki,
metka_epoznan
Rzeźba Jana Baptysty Quadro
ok
30
not ok
1
liczba odsłon: 3137

Gdy miniemy Ratusz i pójdziemy w kierunku zachodnim, ku górującemu nad starym miastem, zbudowanemu w ostatnich latach, średniowiecznemu zamkowi królewskiemu, znajdziemy się przed narożną kamieniczką u zbiegu Starego Rynku i ul. Zamkowej. Powinniśmy wtedy spojrzeć nieco w górę, by zobaczyć brązową figurkę renesansowego architekta mistrza Jana Baptysty Quadro, z Lugano, który ze swej niszy spogląda na poznański Ratusz i porównuje go z odlaną z brązu makietą, znajdująca się u jego stóp.


1. Rzeźba Jana Baptysty Quadro w Poznaniu, fot. Tomasz Koryl, 2015 r

Miejsce dla figurki architekta nie zostało wybrane przypadkowo. Z tej  kamienicy ma bowiem najlepszy widok na swoje najwybitniejsze dzieło – poznański Ratusz – za którego przebudowę odpowiadał, a którą wykonał tak doskonale, że siedziba poznańskich burmistrzów uważana jest do dziś za najpiękniejszy renesansowy budynek publiczny, jaki powstał na północ od Alp. Drugim powodem umieszczenia tutaj posążku Jan Baptysty Quadro jest tradycja – głosząca, że przebywając w Poznaniu, mieszkał właśnie w tej kamienicy, której był zresztą właścicielem. Trzecim faktem jest to, że figura budowniczego znajdowała się już w tym miejscu od 1927 do 1943 roku. 

Z powstaniem pierwotnej rzeźby przedstawiającej Jana Baptystę Quadro wiąże się niezwykła historia. Rozpocząć ją należy w 1903 roku, kiedy to na nowo powstałym Forum Cesarskim w Poznaniu odsłonięty został pomnik Otto von Bismarcka. Monument przedstawiający żelaznego kanclerza, w wojskowym płaszczu i pikielhaubie, wspartego na mieczu, a w dłoni dzierżącego mapę prowincji poznańskiej, radował oczy poznańskich Niemców, a bardzo smucił Polaków. Po sukcesie powstania wielkopolskiego pomnik niemal codziennie obrzucany był kamieniami i cegłami przez polskich mieszkańców miasta, co sprawiło, że od 30 marca wystawiono przy nim straże. Jednak już w nocy z 3 na 4 kwietnia 1919 roku, powracający z wielkiej manifestacji patriotycznej, rozentuzjazmowany tłum, strącił go z cokołu. Kanclerz został obwiązany sznurami i ściągnięty na bruk, a podczas tej akcji figurze urwano głowę. Tak korpus, jak i głowa wystawione zostały na Placu Wolności, a potem zdeponowane w składnicy złomu na terenie Głównej Strażnicy Ogniowej przy ul. Masztalarskiej.

 

2. Pomnik Otto von Bismarcka  w Poznaniu z 1903 r.

W 1927 roku wielkopolski rzeźbiarz Władysław Marcinkowski, który  przygotowywał projekt rzeźby Jana Baptysty Quadro, wystąpił do poznańskiego magistratu o wydanie mu materiału potrzebnego do odlania rzeźby. W protokole z posiedzenia Rady Miejskiej zachował się zapis zezwalający wydać mistrzowi Marcinkowskiemu głowę Bismarcka w celu należytego wykorzystania jej. I tak z głowy żelaznego kanclerza powstała figurka renesansowego architekta.

Rzeźba Jana Baptysty Quadro znajdowała się w kamienicznej niszy do 1943 roku, kiedy to została usunięta i zniszczona przez Niemców. Pozostały po niej trzy fotografie i mała makieta przechowywana w ratuszowym Muzeum Miasta Poznania. Na podstawie tych śladów, pół wieku później, postanowiono zrekonstruować posąg budowniczego. Inicjatorem przedsięwzięcia był Miejski Konserwator Zabytków – Witold Gałka, a prace sfinansowały poznańskie przedsiębiorstwa budowlane. Nowa rzeźba umieszczona została w narożnej niszy kamienicy przy Starym Rynku 84, a jej odsłonięcia dokonano w dniu 27 września 1998 roku.  Wspomnieć w tym miejscu warto, że rekonstrukcja różni się od oryginału technologią wykonania, wielkością, detalami wykończenia oraz tym, że na oryginalnej rzeźbie architekt przypatrywał się kolegiacie farnej Marii Magdaleny, którą na rekonstrukcji zastąpiono makietą poznańskiego Ratusza – najwybitniejszego dzieła włoskiego architekta.


3. Rzeźba Jana Baptysty Quadro w Poznaniu, fot. Tomasz Koryl, 2015 r

Spoglądając na postać tego najsłynniejszego poznańskiego architekta, warto sobie uświadomić, że przez kilkaset lat był postacią całkowicie zapomnianą. Dopiero Józef Łukaszewicz w połowie XIX wieku opublikował dwa kontrakty zawarte przez włoskiego architekta na przebudowę poznańskiego ratusza, co zapoczątkowało zainteresowanie jego osobą i działalnością. Quadro zaprojektował i zbudował wiele budowli w Poznaniu i w Wielkopolsce, pomimo tego do dzisiaj kojarzony jest nierozerwalnie tylko z jednym budynkiem. Wybitny poznański poeta Wojciech Bąk w wierszu Ratusz uczynił ten budynek swoistym alter ego budowniczego, który przelał w mury nie tylko swoją wiedzę i doświadczenia, ale także duszę i południowego ducha.

 

Gościu z dumnej Florencji! Południowy gościu!

Zabłąkałeś się w północ, w kraj wichru i śniegu –

I przyjęto cię tutaj z troskliwą miłością

Jak czysty głos Dantego, dźwięk Petrarki śpiewu.

 

I zapomniałeś czułą ojczyznę. I w dzieje

Wkroczyłeś pewną stopą – i trwasz w nich – ojczysty,

Uśmiech głosząc południa i mądrą nadzieję

W kraju upartych deszczów i jesieni mglistej.

 

I łagodną muzyką mury twe śpiewają,

Kolumnami rytm znacząc harmonii dalekiej –

Bo słuchajcie – to Dante śpiewa dumnie w kraju

I Petrarki śpiew czule czaruje przez wieki.

 

Twoim był chleb nasz! – Nasze klęski i pożary,

Sztandary triumfalne, czas hańby i chwały –

Gościu, daleki gościu! W chłodnym mieście szarym

Łuki balkonów dziejom śpiewem wtórowały.

 

I będą w wieki grały! Śpiew niezwyciężony

Znów strofy wież uniesie – i zwycięsko stanie –

Śpiew, który z nami bity był i pohańbiony,

Śpiew, który z nami wstanie dumnym zmartwychwstaniem.

 

Gościu z dumnej Florencji! Południowy gościu!

Ręce nasze cię z ruin podnoszą miłością –

Wytęż ramiona wieży – znak chwały i woli –

Opiekunie nad miastem! Pasterzu pokoleń.

 

Stojąc przed domem włoskiego architekta, warto jeszcze wspomnieć o kamienicy, która przez kilkadziesiąt lat była jego domem. Wzniesiona  została dla kupca Jana Gilowskiego, ale już w 1555 roku stała się własnością architekta Jana Baptysty Quadro, który mógł z niej kontrolować przebieg prac nad przebudową Ratusza, a potem – wybrany na burmistrza Poznania – nie miał daleko do pracy. W okresie międzywojennym właścicielem kamienicy został z kolei najsłynniejszy prezydent Poznania – Cyryl Ratajski, który zlecił wykonanie figury swojego poprzednika na miejskim stolcu, a zarazem poprzedniego właściciela kamienicy. Kamienica szczęśliwie uniknęła zniszczeń wojennych i zachowały się jej oryginalne gotyckie mury. Od czerwca 1978 roku w kamienicy ma swoją siedzibę Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza Oddział Biblioteki Raczyńskich, które ufundowane zostało ze zbiorów prywatnego kolekcjonera sienkiewiczianów – Ignacego Mosia.

Pan Igo, wysiedlony w czasie okupacji do Generalnej Guberni, poznał rodzinę noblisty, a podobno nawet uratował życie synowi pisarza. Jako wyraz wdzięczności otrzymał egzemplarz bibliofilskiego wydania Quo vadis z heliograwiurami Piotra Stachiewicza oznaczony numerem 1, podarowany do biblioteki pisarza. Od tej książki zaczęła się pasja Igo Mosia, która sprawiła, że zamiast kupcem bławatnym został znanym kolekcjonerem. Dzięki szczęściu, pomocy zamożnych sponsorów, a także spadkom otrzymywanym od krewnych pisarza, kolekcja rozrosła  się do rozmiarów wymagających powołania muzeum. Dzięki kolejnym darom fundatora, a także zakupom Biblioteki Raczyńskich, zgromadzono około 150 rękopisów, ponad 4.000 wydań książek Sienkiewicza, a także liczącą blisko 500 pozycji kolekcję medalierstwa poświęconego polskim literatom. Najcenniejszą pamiątką jest jednak pośmiertna maska twarzy pisarza oraz odlew jego ręki – wykonane przez rzeźbiarza F. K. Blacka i zakupione przez Barbarę Piasecką-Johnson. 

Na koniec warto jeszcze na chwilę powrócić do Jana Baptysty Quadro, którego obecność w Poznaniu jest znów bardzo dostrzegalna. Od 1998 roku zainicjowany został przez władze miasta doroczny konkurs na najładniejszy oddany do użytku obiekt budowlany o nagrodę Jana Baptysty Quadro. Nagroda jest bardzo ceniona przez architektów, dzięki czemu w Poznaniu wciąż przybywa quadrowskich budynków. 

Paweł Cieliczko

 

 

Bibliografia:

  1. Teresa Jakimowicz, Jan Baptysta Quadro z Lugano – Architekt, Poznań 1998.
  2. Teresa Jakimowicz, Jan Baptysta Quadro artis cementariae magister, w: Budowniczowie i architekci, „Kronika Miasta Poznania”, 1, 1998.
  3. Teresa Jakimowicz, Jan Baptysta Quadro z Lugano, w: Wielkopolski Słownik Biograficzny, praca zbiorowa pod redakcją A. Gąsiorowskiego i J. Topolskiego, Warszawa, Poznań 1983.

 

Fotografia:

  1. Rzeźba Jana Baptysty Quadro w Poznaniu, fot. Tomasz Koryl, 2015 r 
  2. Rzeźba Jana Baptysty Quadro w Poznaniu, rzeźbiarza Władysława Marcinkowskiego z 1927 r. link 
  3. Rzeźba Jana Baptysty Quadro w Poznaniu, fot. Tomasz Koryl, 2015 r.
 
WASZE KOMENTARZE[1]
avatarUporekMarcepanowicz: Jachu mioł łeb. Taki 6 na 9. Ładny ratusz nam wyrychtował.
dodano: Poniedziałek, 2015.12.07 22:51
ok
16
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Paweł: Bardzo dziękuję za bardzo ciekawe i ładnie napisane historie poznańskich pomników. Tak bardzo nam brakuje wśród powszechnego braku kultury przykładów że można pisać ciekawie, kulturalnie i ładnie. Mam nadzieję że po zakończeniu pisaniu bloga na stronach epoznan,zostaną te felietony wydane i będzie je można kupić jako podarunek lub jako poznaniana. Jestem pełen podziwy za włożoną pracę i chęci w propagowanie małej historii wielkich w swym znaczeniu historycznym pomników. Sam przyznam że czytam każdy tekst, pomimo że jestem poznaniakiem z urodzenia i od pokoleń to wielu historii tu przedstawianych nie znałem. Trochę mi przed sobą samym z tego powodu wstyd. Więc jeszcze raz dziękuję za teksty i szczerze gratuluję.
dodano: Wtorek, 2015.12.08 07:22, IP:194.24.238.XXX
ok
8
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarpomnikipoznania: Bardzo dziękuję za miły komentarz, nic bowiem tak bardzo nie zachęca autora do pisania, jak pochwały od czytelników :-) Plan zaś faktycznie jest taki by historie i zdjęcia poznańskich pomników ukazały się w formie książki, ba nawet kilku książek. Paweł Cieliczko
dodano: Wtorek, 2015.12.08 11:45
ok
5
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Tomasz: Babtysta czy Baptysta w końcu? :)
dodano: Czwartek, 2015.12.10 11:16, IP:150.254.1.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarpomnikipoznania: ~Tomasz: Babtysta czy Baptysta w końcu? :)...
..pozostańmy przy "P" :) pozdrawiam
dodano: Wtorek, 2015.12.29 20:00
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
POMNIKI POZNANIA
pomnikipoznania.epoznan.pl
RSSsend_message
Paweł Cieliczko – magister historii, doktor literaturoznawstwa, pomysłodawca pierwszego literackiego bedekera po Poznaniu, twórca i redaktor „Poznańskiego Przewodnika Literackiego” – internetowego informatora o wielkopolskim życiu literackim, założyciel Fundacji Kochania Poznania, autor opowiadań kryminalnych retro rozgrywających się w mieście nad Wartą, inicjator stworzenia szlaków kulturowych „Poznańskie legendy” oraz „Kryminalny Poznań”. Obecnie pracuje nad serią książek, w których zamierza udowodnić, że Poznań jest najbardziej romantycznym polskim miastem.
ARCHIWUM WPISÓW
Tablica Franciszka Ratajczaka (15 lut 2019)
Tablica Ignacego Jana Paderewskiego (29 sty 2019)
Tablica powstańca, który przechował sztandar (7 cze 2018)
Tablica upamiętniająca zawieszenie polskiej flagi na ratuszu (14 maj 2018)
Tablica upamiętniająca złożenie przysięgi przez powstańców. (7 maj 2018)
Tablica Dowództwa Głównego Powstania Wielkopolskiego. (25 kwi 2018)
Tablica Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej (25 kwi 2018)
Tablica Rady Robotników i Żołnierzy (16 kwi 2018)
Tablica marynarzy – powstańców (5 kwi 2018)
Tablica Głównej Kwatery Skautowej i komendy Polskiej Organizacji Wojskowej (3 kwi 2018)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Ławeczka Józefa Kostrzewskiego (14 mar 2018)
Kat z Pręgierza (18 gru 2017)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Ławeczka Heliodora Święcickiego (28 lis 2017)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Fotel wodny Konstancji Raczyńskiej (20 lis 2017)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Ławeczka Ignacego Łukasiewicza (16 lis 2017)
Pomnik Tadeusza Kościuszki (14 lis 2017)
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (13 lis 2017)
Pomnik Hipolita Cegielskiego (13 lis 2017)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Fotel profesora Zbigniewa Zakrzewskiego (13 lis 2017)
BOHATEROWIE SCHODZĄ Z COKOŁÓW: Fotel profesora Edwarda Taylora (29 wrz 2017)
Bohaterowie schodzą z cokołów, czyli historie poznańskich ławeczek i foteli. (30 sie 2017)
Pomnik Roberta Jaeckla (25 sie 2017)
Pomnik Johanna Wolfganga Goethego (31 lip 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Friedricha Schillera (24 lip 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Friedricha Ludwiga Jahna (11 lip 2017)
Pomnik Ofiar Czerwca 1956 (Poznańskie Krzyże) (30 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik feldmarszałka Gneisenau (27 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Margrabiego Brandenburskiego (21 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Bismarcka (14 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Cesarza Fryderyka III (9 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik jeńców francuskich (2 cze 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Grenadierów (Pomnik 6 Pułku Piechoty) (31 maj 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Cesarza Wilhelma I (Pomniki poznańskich żołnierzy poległych w wojnie prusko-francuskiej) (29 maj 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomnik Lwa z Nachodu (Lőwendenkmal) (17 maj 2017)
POMNIKI UPADŁE: Pomniki upadłe z czasów pruskich (17 maj 2017)
Tablica Petera Mansfelda (7 lut 2017)
Tablica Romka Strzałkowskiego - przypadkowej ofiary Czerwca? (29 gru 2016)
Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r. (13 paź 2016)
Pomnik Ofiar Czerwca 1956 (8 wrz 2016)
Tablica Czerwca ’56 – ZNTK (27 lip 2016)
Tablica „Żądamy chleba” (21 lip 2016)
Tablica Czerwca ’56 przed bramą główna HCP (9 lip 2016)
Obelisk „Pamięci Cegielszczaków” (4 lip 2016)
Tablica Stanisława Matyi (27 cze 2016)
Tablica przed Fabryką Pojazdów Szynowych (17 cze 2016)
Pomniki Poznańskiego Czerwca (11 cze 2016)
Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego (przy ul. Dolna Wilda) (24 lut 2016)
Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego (16 lut 2016)
Kopiec Wolności (2 lut 2016)
Pomnik Harcerzy na Malcie (13 sty 2016)
Pomnik poległych na Winiarach (10 sty 2016)
Pomnik zdobywców Ławicy (6 sty 2016)
Pomnik Ofiar Wojen w Kiekrzu (2 sty 2016)
Pomnik 15 Pułku Ułanów (29 gru 2015)
Pomnik Harcerski przy ul. Za Cytadelą (28 gru 2015)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (ul. Królowej Jadwigi/ul. Wierzbięcice) (27 gru 2015)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (Cmentarz na Junikowie) (26 gru 2015)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (Cmentarz na Starołęce) (25 gru 2015)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (Cmentarz na Górczynie) (25 gru 2015)
Posągi królewskie w Pałacu Działyńskich (19 gru 2015)
Galeria królewska w Pałacu Działyńskich (17 gru 2015)
Kartusze i panoplia na Odwachu (13 gru 2015)
Tajemniczy ptak z pałacu Działyńskich (10 gru 2015)
Rzeźba Jana Baptysty Quadro (7 gru 2015)
Pomnik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (4 gru 2015)
Orzeł na Ratuszu (2 gru 2015)
Koziołki z ratuszowej wieży (30 lis 2015)
Trzej Bracia z Ratusza (27 lis 2015)
Pomniki Poznania (22 lis 2015)