blog background

Przemysław Piasta: Poznań prawym okiem
polityka, samorząd, endecja, prawica, łazarz, grunwald,
metka_epoznan
Unia, Ukraina a polska racja stanu
ok
134
not ok
183
liczba odsłon: 1431

Rodzimi politycy zwykli mnie niemile zaskakiwać. Jako, że jest to zdarzenie powtarzalne, wręcz rutynowe, nie można tutaj mówić o niespodziance, co najwyżej o pewnym zdumieniu. Nietrudno przewidzieć, że w ostatnich dniach moje zdziwienie koncentruje się w ogólności na wieściach zza naszej wschodniej granicy a w szczególności na reakcjach naszych domorosłych mężów stanu na rzeczone.

Nie zaskoczyło mnie to, że forpocztę polskiej delegacji na kijowską awanturę stanowił Prezes Kaczyński. Jest to logiczna konsekwencja kontynuacji polityki zagranicznej jego zmarłego brata. Polityki w mojej ocenie mało konsekwentnej i pozbawionej całościowej wizji. Nie zdumiewa mnie też towarzystwo w jakim Pan Prezes był uprzejmy wznosić banderowskie okrzyki "Slawa Ukrainie! Herojom slawa!", czyli ukraińscy nacjonaliści i półnagie feministki z Femenu. O ile czuję głęboki absmak wobec konszachtów lidera polskiej opozycji ze spadkobiercami UPA o tyle zdążyłem do niego nawyknąć. W końcu stosunkowo niedawno PiS, ale także PO i lewicę ogarnęło pomarańczowe szaleństwo. Ponadto u niektórych antyrosyjska fobia zdaje się zakłócać jasne postrzeganie rzeczywistości. Na marginesie nasuwa się jednak ponure pytanie jakimi okrzykami i w jakim towarzystwie potencjalny przyszły premier RP będzie witał wiece na przykład w Niemczech.

Co innego jednak banderowcy, a co innego towarzystwo półnagich pań, nawet tych z Femenu. To może wyjść Panu Prezesowi wyłącznie na zdrowie.

Paradoksalnie Pan Kaczyński na kijowskim wiecu/zadymie nie reprezentował wyłącznie samego siebie czy rządzonej przez siebie partii. Reprezentował całą polską klasę polityczną a w odbiorze międzynarodowej opinii publicznej po prostu Polskę. Wiernie sekundował mu w tym europoseł PO Jacek Protasiewicz. Obu panom podziękowania złożył sam premier Donald Tusk a wyrazy uznania przekazał redaktor Adam Michnik. W podobnym tonie głos zabrała także lewica w osobie eksprezydenta Kwaśniewskiego. Jednym zdaniem bezprzykładne porozumienie ponad podziałami. Nic tylko przyklasnąć.

Czy aby na pewno?

Bo kiedy z powodzi medialnego bełkotu pełnego frazesów o wspólnym domu-Europie, dziejowej misji wobec Ukrainy i równie dziejowej szansy tejże, odsiejemy realny przekaz informacyjny dowiadujemy się kilku interesujących rzeczy. Na przykład tego, że polscy politycy (więc de facto Polska) gromadnie wsparli jedną z dwóch stron stricte politycznego konfliktu w państwie ościennym. Co więcej jest to strona o zabarwieniu wyraźnie antypolskim, odwołująca się wprost do zbrodniczej UPA mającej na rękach krew setek tysięcy naszych rodaków. Skutkiem takiego działania będzie znaczące ochłodzenie stosunków z Ukrainą, co w sytuacji gdy jej prezydent wprost przyznaje się do polskich korzeni wydaje się być co najmniej dziwne. O „podziękowaniu” ze strony Rosji, jako o pewnej oczywistości, wspominać nie będę.

Wszystko to jednak fraszka, jeśli kryłby się za tym realny interes naszego państwa. I tutaj polskim politykom udało się mnie zaskoczyć. Otóż w powodzi pustej retoryki od czasu do czasu można było wychwycić głos w rodzaju: co zyska Ukraina na stowarzyszeniu z UE? Jednak nikt nie zapytał: co zyska na tym Polska? A właśnie to pytanie jest dla nas kluczowe.

W polityce zagranicznej nie można kierować się wizjami, marzeniami czy misjonarskim zapałem. Polityka międzynarodowa to twarda cyniczna gra, w której liczy się wyłącznie interes narodowy. Wszystkie silne, znaczące państwa, niezależnie od frazeologii, którą w danym momencie operują, uwzględniają go jako jedyny wyznacznik własnego postępowania. Dotyczy to także relacji wewnątrz Unii Europejskiej o czym ostatnio boleśnie przekonali się się Grecy i Włosi. W obu przypadkach (choć w różnym stopniu) wobec zagrożenia interesów największych europejskich graczy nastąpiła brutalna ingerencja w sprawy wewnętrzne tych państw. Nie ganię tego zjawiska, wyłącznie stwierdzam fakty, których sternicy polskiej polityki zagranicznej od lat zdają się nie dostrzegać.

Kiedy bowiem bez zbędnych emocji zsumujemy potencjalne plusy i minusy stowarzyszenia Ukrainy z Unia Europejską oraz jej dalszego, ewentualnego członkostwa sprawa przestaje być oczywista. Przydałaby się tutaj rzetelna analiza potencjalnych konsekwencji gospodarczych i politycznych, jednakowoż w polskojęzycznych mediach próżno szukać takowej. Możemy zatem jedynie opierać się przy oglądzie sytuacji na powszechnie znanych faktach. A szkoda, bo nie pozwala to de facto na poważną analizę, a jedynie publicystyczny „rzut oka”.

Pogdybajmy zatem co nieco. O ile samo potencjalne stowarzyszenie Ukrainy z UE niesie na krótką metę więcej szans niż zagrożeń o tyle późniejsze członkostwo to już zupełnie inna para kaloszy.

Najpierw o zagrożeniach. Przeciwnicy członkostwa Ukrainy w UE wskazują, że będzie ono wymagało wielkiego wysiłku finansowego wspólnoty na rzecz modernizacji tego kraju, co wydatnie zmniejszy strumień euro płynący dotąd do Polski. Ponadto gospodarka Ukrainy, w szczególności jej rolnictwo będzie stanowić silną konkurencję dla naszej gospodarki. Niepokój budzą także kwestie historyczne oscylujące wobec wciąż żywych antypolskich resentymentów części Ukraińców oraz nierozłącznie związane z nimi korzystne relacje ukraińsko-niemieckie. Są to w większości racjonalne argumenty, których nie sposób zlekceważyć.

Nie brakuje także argumentów z drugiej strony. Oczywiście jedynie pobłażliwy uśmiech mogą wywołać wszelkie rojenia z pogranicza dialektyzmu historycznego i mesjanizmu. Dla kronikarskiej uczciwości odnotujmy jednak kilka nonsensów na przykład rzekomą „misją dziejową Polski”, „historyczną szansę na skok cywilizacyjny Ukrainy” a nawet „wpuszczanie Ukraińców do lepszego świata”(sic!).

Nie brak jednak i rzeczowych opinii. Pozostawanie Ukrainy w politycznej próżni może zaowocować jej zbliżeniem z Rosją. Abstrahując od anty- i filo-rosyjskich fobii części naszych polityków należy stwierdzić, że dalsze wzmacnianie międzynarodowej pozycji Rosji nie leży obecnie w polskim interesie narodowym. Na poczet potencjalnych korzyści zaliczmy także poprawę sytuacji mniejszości polskiej oraz ułatwienie dostępu do historycznych pamiątek pozostawionych poza wschodnimi granicami.

Na tym etapie, w mojej ocenie, argumenty na „nie” przeważają. Szczególnie w sytuacji gdy Ukraina faktycznie zerwała procedurę negocjacyjną, a działania polskich polityków noszą znamiona nieudolnej ingerencji w sprawy wewnętrzne ościennego państwa. Piszę to jednak z pozycji publicysty.

To, czego najbardziej brakuje mi w całym około-ukraińskim rozgardiaszu – chłodna analiza i dyskurs publiczny - powinno być domeną polityków. Wybieramy ich do rządzenia i dajemy władzę nie po to aby realizowali swoje fantasmagorie czy wypełniali „dziejowe misje”. Mają mało efektownie, ale za to efektywnie pilnować naszych interesów. Za to im płacimy. Za tylko tyle i aż tyle.

WASZE KOMENTARZE[1]
~Kiero: No niestety Kaczyński wreszcie pokazał kim jest i o co mu chodzi.W oczach wielu ludzi także moich znajomych którzy na niego glosowali jest już skończony politycznie i jego partia GŁOSU NIGDY JUŻ NIE OTRZYMA.Kaczyński przewodził grupie która PODWAŻA DEMOKRATYCZNIE WYBRANA WŁADZE UKRAINY!!!.A stanie jak pan zauważył w towarzystwie banderowców i tych sponsorowanych przez koszernych feministki to już szczyt wszystkiego!.Tym co zrobił NIE ZYSKA nowych wyborców a straci setki obecnych bezpowrotnie. Jeszcze raz powtórzę ŁAPY PRECZ OD UKRAINY!! Kliczko nie rób idiotów z tych młodych ludzi unia jest im tak potrzebna jak Polsce kwaśniewski.Ukraina się świetnie rozwija jest coraz bogatsza ,zarabiają w większości zawodów lepiej niż Polacy a pan kaczyński widać chce by unia ograbiła ich z surowców naturalnych bo nie może być tak by ktoś się tak rozwijał.ŁAPY PRECZ BRACIA UKRAIŃCY JESTEŚMY Z WAMI!! NIE DAJCIE SIĘ ZWIEŚĆ BANDEROWCOM ITP. KTÓRZY TAM POJECHALI!
dodano: Wtorek, 2013.12.03 11:03, IP:79.184.117.XXX
ok
13
not ok
4
odpowiedz|usuń
~Kiero: UPA-byłą utworzona z SS-Galizien przez niemców.Unia Europejska to projekt niemiecki .TO WSPÓŁCZESNA FORMA agresji NIEMIEC NA POLSKĘ! i na Europę Wschodnią.To współczesny ''Drang nach Osten ''.Podobne procesy na ziemiach zachodnich .Kresy zachodnie Polski i Górny Śląsk i Dolny Pomorze wschodnie i zachodnie ,Wielkopolska również poddane są temu samemu procesowi rozbiorowemu jak przez wieki przez tego samego agresora -Niemcy.Było kilka artykułów z cyklu Werwolf -O Ruchu Autonomii Śląska,Gdańsku ,Ziomkostwach,niemieckich roszczeniach.Zasięg zachodniej Słowiańszczyzny -Polska pokrywa się mniej więcej z byłą NRD-po II WŚ. Polsce tego nie przyznano.Polska według niemiec,brukseli i masonerii ma w ogóle nie istnieć-takie są dalekosiężne cele Niemiec.
dodano: Wtorek, 2013.12.03 12:31, IP:79.184.117.XXX
ok
9
not ok
3
odpowiedz|usuń
~egoista : "Państwo wszakże łże we wszystkich językach dobra i zła; cokolwiek rzeknie, skłamie - a cokolwiek posiada, skradzione to jest.(...)Gdzie państwo się kończy, tam dopiero zaczyna się człowiek, ktory nie jest zbyteczny: tam się poczyna pieśń niezbędnego, jedyną i niezastąpioną nutą. Gdzie państwo ustaje, spojrzyjcież mi, bracia moi! Czyż nie dostrzegacie tam tęczy i mostów nadczłowieka?" Fryderyk Nietzsche
dodano: Wtorek, 2013.12.03 12:32, IP:164.127.253.XXX
ok
6
not ok
1
odpowiedz|usuń
~666: ...Co innego jednak banderowcy, a co innego towarzystwo półnagich pań, nawet tych z Femenu. To może wyjść Panu Prezesowi wyłącznie na zdrowie... Buahaha padłem ;)
dodano: Wtorek, 2013.12.03 17:27, IP:79.186.160.XXX
ok
8
not ok
2
odpowiedz|usuń
avatarPassanger: ~Kiero: UPA-byłą utworzona z SS-Galizien przez niemców.Unia Europejska to projekt niemiecki .TO WSPÓŁCZESNA FORMA agresji NIEMIEC NA POLSKĘ! i na Europę Wscho...
Wyjaśnij mi proszę co rozumiesz pod pojęciem Kresy zachodnie Polski, do jakich ziem konkretnie należy przypiąć to określenie?
dodano: Środa, 2013.12.04 18:34
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Lamus: W analizie postawy naszych polityków odnośnie sprawy ukraińskiej, a w szczególności Pana Sikorskiego, dodałbym jeszcze, że pojawia się pewna sprzeczność w postrzeganiu systemu politycznego samej Ukrainy. W zależności od sytuacji, Pan Sikorski raz nie wyobraża sobie brania udziału w manifestacji opozycji politycznej na terenie suwerennego kraju, z drugiej jednak strony nie widzi nic zdrożnego w publicznym i międzynarodowym podważaniu wyroku sądowego tegoż "suwerennego państwa". Co do meritum sprawy: Ukraina miała już swoją "pomarańczową rewolucję", otrzymała pomocną dłoń w tamtym czasie również od Polski, po czym zalewie jedną kadencję zdołał wypełnić Pan Juszczenko i zamieniono go na pro-rosyjskiego Pana Janukowycza. Wybory należy uznać w przestrzeni międzynarodowej za wiążące skoro uważamy Ukrainę za suwerenne państwo, a uważamy- tak m. in. twierdzi min. Sikorski... Prawda jest brutalna i niestety wygląda ona tak, że Ukraińcy "sami sobie zgotowali ten los".
dodano: Czwartek, 2013.12.05 13:13, IP:212.126.28.XXX
ok
3
not ok
1
odpowiedz|usuń
avatarespe: ~Kiero: No niestety Kaczyński wreszcie pokazał kim jest i o co mu chodzi.W oczach wielu ludzi także moich znajomych którzy na niego glosowali jest już skończo...
Chyba się zagalopowałeś. Ukraina stoi w tej chwili okrakiem pomiędzy putinizmem a unioeuropeizmem. W trakcie rewolucyjnych zmian należy przede wszystkim zrozumieć że sytuacja polityczna jest niestabilna a udział polskich polityków w ukraińskiej rewolucji i tak nie bedzie miała wpływu na bieg wydarzeń. Nawet polityków formatu Jarosława Kaczyńskiego. On po prostu stanął po stronie przeciwnej Putinowi. Cała reszta wywodu to przesada.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 16:30
ok
0
not ok
3
odpowiedz|usuń
avatarTryndamar: ~Kiero: No niestety Kaczyński wreszcie pokazał kim jest i o co mu chodzi.W oczach wielu ludzi także moich znajomych którzy na niego glosowali jest już skończo...
Ty i takie słowa? Nawet espe doznał szoku. Ja też jestem w szoku.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 16:34
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarakodymos: ~Kiero: No niestety Kaczyński wreszcie pokazał kim jest i o co mu chodzi.W oczach wielu ludzi także moich znajomych którzy na niego glosowali jest już skończo...
"Ukraina się świetnie rozwija jest coraz bogatsza ,zarabiają w większości zawodów lepiej niż Polacy" he he he he:~) Ta Ukraina, o której piszesz, nie znajduje się w naszej galaktyce.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 17:07
ok
4
not ok
4
odpowiedz|usuń
avatarakodymos: espe: Chyba się zagalopowałeś. Ukraina stoi w tej chwili okrakiem pomiędzy putinizmem a unioeuropeizmem. W trakcie rewolucyjnych zmian należy przede wszyst...
He he he he he:~>
dodano: Czwartek, 2013.12.05 17:08
ok
2
not ok
3
odpowiedz|usuń
avatarakodymos: Passanger: Wyjaśnij mi proszę co rozumiesz pod pojęciem Kresy zachodnie Polski, do jakich ziem konkretnie należy przypiąć to określenie?...
Kresy zachodnie Polski? Brandenburgia, Meklemburgia oraz Saksonia, he he he:~)
dodano: Czwartek, 2013.12.05 17:13
ok
2
not ok
3
odpowiedz|usuń
avatarakodymos: ~Lamus: W analizie postawy naszych polityków odnośnie sprawy ukraińskiej, a w szczególności Pana Sikorskiego, dodałbym jeszcze, że pojawia się pewna sprzeczn...
Nie do końca. Ukraińcy są podzieleni w sprawie przynależności Ukrainy do Wschodu lub Zachodu.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 17:19
ok
3
not ok
3
odpowiedz|usuń
avatarMichal53: ~Kiero: No niestety Kaczyński wreszcie pokazał kim jest i o co mu chodzi.W oczach wielu ludzi także moich znajomych którzy na niego glosowali jest już skończo...
Cześć ~kiero, dzisiaj skazano policjanta za brutalne pobicie na marszu w 2011 r. "Policjant skazany za skopanie manifestanta na Marszu 11.11.11" Pamiętam jak wówczas pewien śmieszek pisał, że policjant na pewno jest niewinny, miał podwód i działał prawidłowo :).
dodano: Czwartek, 2013.12.05 17:35
ok
5
not ok
3
odpowiedz|usuń
~Kiero: espe: Chyba się zagalopowałeś. Ukraina stoi w tej chwili okrakiem pomiędzy putinizmem a unioeuropeizmem. W trakcie rewolucyjnych zmian należy przede wszyst...
Dobrze tylko że kaczyński pcha ukraińców do eurosodomi i robi to świadomie.Proponuje się nikomu nie wtrącać w sytuację na Ukrainie bo to ich wewnętrzna sprawa a tu jest wybór międy młotem a kowadłem a kliczko wiemy już kim jest i że sprzeda ukrainę unii
dodano: Czwartek, 2013.12.05 17:53, IP:79.184.145.XXX
ok
2
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Kiero: Tryndamar: Ty i takie słowa? Nawet espe doznał szoku. Ja też jestem w szoku....
Tak moje słowa bo ja w odróżnieniu od ciebie jestem obiektywny
dodano: Czwartek, 2013.12.05 17:53, IP:79.184.145.XXX
ok
1
not ok
1
odpowiedz|usuń
~Kiero: Michal53: Cześć ~kiero, dzisiaj skazano policjanta za brutalne pobicie na marszu w 2011 r. "Policjant skazany za skopanie manifestanta na Marszu 11.11.11&...
Tak więcej tych ''bydlaków'' odpowie za pobicia itp. akcje także podczas MN 2012 i podczas bicia kibiców w czasie wyjazdów na mecze.Nie przypadkowo znikło nagranie z meczu Zawisza-Widzew na którym policja strzelała do ludzi ich biła czy to dzieci czy kobiety.Do dzis także nie ma chyba przerobionego filmu na którym rzekomo Wipler ich bije hehe
dodano: Czwartek, 2013.12.05 17:55, IP:79.184.145.XXX
ok
3
not ok
1
odpowiedz|usuń
~Kiero: Passanger: Wyjaśnij mi proszę co rozumiesz pod pojęciem Kresy zachodnie Polski, do jakich ziem konkretnie należy przypiąć to określenie?...
Jeżeli nie wiesz gdzie jest zachód Polski nie mamy o czym dyskutować
dodano: Czwartek, 2013.12.05 17:56, IP:79.184.145.XXX
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Kiero: ''Rząd Tuska przechwala się ze Polska w latach 2014-2020 otrzyma z unijnego budżetu 106 mld euro.Problem w tym ,że aby było to mozliwe wpierw trzeba wyłożyć z własnej kieszeni odpowiednio wysokie środki ,a z tym zadłuzone po uszy samorządy i borykający się z wielkim deficytem rząd-mogą mieć problemy.Wiele wskazuje na to że unijne dotacje zaplanowane na lata 2014-20 zamiast być szansą na rozwój staną się prawdziwą kulą u nogi.Polska w latach 2014-20 ma otrzymać ok.440 mld zł. dotacji na modernizację ,rozwój i nowe inwestycje .Tak się stanie jeśli znajdziemy środki na tzw.wkład własny ,bez którego przyznanie unijnych dotacji jest niemożliwe .Aby móc uzyskać z UE pełną kwotę planowanych na najbliższe 7 lat dotacji nasz kraj będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni ok 38 mld euro czyli ok. 160 mld zł '' hehehe
dodano: Czwartek, 2013.12.05 18:01, IP:79.184.145.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarespe: ~Kiero: Dobrze tylko że kaczyński pcha ukraińców do eurosodomi i robi to świadomie.Proponuje się nikomu nie wtrącać w sytuację na Ukrainie bo to ich wewnętrzn...
Kaczyński wie najlepiej czym grozi rozszerzenie wpływów Rosji na Ukraine. One już teraz są potężne. A tak na marginesie Jarek nie jest euroentuzjastą, po prostu bardziej zależy mu na odsunięcou od Polski Rosji i jej wpływów. I tak Ukraina wybierze sama, albo za Ukraińców wybierze Rosja.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 18:38
ok
0
not ok
4
odpowiedz|usuń
avatarespe: ~Kiero: Dobrze tylko że kaczyński pcha ukraińców do eurosodomi i robi to świadomie.Proponuje się nikomu nie wtrącać w sytuację na Ukrainie bo to ich wewnętrzn...
Nie wolno teraz w Polsce prawicy się dzielić. Jeśli chcemy zmienić Polskę to razem.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 18:40
ok
0
not ok
3
odpowiedz|usuń
avatarespe: ~Kiero: ''Rząd Tuska przechwala się ze Polska w latach 2014-2020 otrzyma z unijnego budżetu 106 mld euro.Problem w tym ,że aby było to mozliwe wpie...
Ta pułapka budżetowa unii uzależnia od Brukseli kolejne, zadłużone w ten sposób państwa. Nie takiej unii niektorzy chcieli w 2004 roku.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 18:42
ok
0
not ok
4
odpowiedz|usuń
avatarTryndamar: ~Kiero: Tak moje słowa bo ja w odróżnieniu od ciebie jestem obiektywny...
Ty nie jesteś obiektywny tylko wulgarny. Tak czy inaczej espe chyba popadnie w depresję po twoim poście. Jak ci mówiłem, że Kaczyński jest politycznie skończony to nie wierzyłeś.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 19:19
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarTryndamar: espe: Nie wolno teraz w Polsce prawicy się dzielić. Jeśli chcemy zmienić Polskę to razem....
Prawica w Polsce jest podzielona.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 19:20
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Kiero: espe: Kaczyński wie najlepiej czym grozi rozszerzenie wpływów Rosji na Ukraine. One już teraz są potężne. A tak na marginesie Jarek nie jest euroentuzjastą...
Tu chodzi o to że pcha on Ukrainę prosto w objęcia eurosodomy a wpływów Rosji na wschód Ukrainy to i tak nie zachamuje.Tymoszenko słusznie gnije w więzieniu za umowę którą podpisała niekorzystną dla Ukrainy a korzystną dla Rosji.Nabardziej plujący jest oczywiście sakiewicz który jest dla mnie skończony po tym gdy atakował Ojca Rydzyka człowieka który walczy by Polska była inna a ten tylko o stołek w eurosodomie na 5 lat.Malo że chciał rozbic MN to większość Klubów GP się zbuntowała i byłą z nami w Warszawie a on po ataku na Ojca Rydzyka także nie ma co szukać szacunku w naszych szeregach.1 sprawa jest taka niech Kaczyński walczy by Polskę wyzwolić spod grupy tzw ''zielona wyspa'' i niech to robi szybko bo zaraz tu nie będzie czego ratować..
dodano: Czwartek, 2013.12.05 19:46, IP:79.184.145.XXX
ok
0
not ok
2
odpowiedz|usuń
~Kiero: espe: Nie wolno teraz w Polsce prawicy się dzielić. Jeśli chcemy zmienić Polskę to razem....
A kto dzieli? Czasem zdrowa krytyka pomaga by wyjść mocniejszym.Czas pokaże ale mówię tobie serio wielu ludzi którzy chcieli głosować na Kaczyńskiego po tym co zrobil na Ukrainie diametralnie zmieniła zdanie.Takich rzeczy się nie robi .Kliczko to tzw. nowy wałęsa i doprowadzi do ruiny Ukrainę zniszczy jej majątek jak się Polski niszczy ale nie on bezpośrednio bo jest tylko marionetką.Powtarzam Janukowycz nie chce ani unii ani putina co widać po tym że skazal tymoszenko za podpisanie bardzo niekorzystnej umowy na ruski gaz
dodano: Czwartek, 2013.12.05 19:50, IP:79.184.145.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Kiero: espe: Ta pułapka budżetowa unii uzależnia od Brukseli kolejne, zadłużone w ten sposób państwa. Nie takiej unii niektorzy chcieli w 2004 roku....
Taką unię trzeba jak najszybciej opuścić ale to moze tylko zrobić ktoś normalny na stanowisku premiera któremu lezy dobro Polski na sercu a nie ten od peru
dodano: Czwartek, 2013.12.05 19:51, IP:79.184.145.XXX
ok
2
not ok
4
odpowiedz|usuń
~Kiero: Tryndamar: Ty nie jesteś obiektywny tylko wulgarny. Tak czy inaczej espe chyba popadnie w depresję po twoim poście. Jak ci mówiłem, że Kaczyński jest politycznie...
Ty lemingu sie nie wpierdzielaj tam gdzie ciebie nie chcą!.Kaczyński politycznie nie jest skończony bo większość Polaków jeszcze wierzy w euro-sodomę a tusk przy nim znów wyszedł na niedojrzałego dzieciaka który gdy kaczyński był na Ukrainie ,bawił się klockami z dziećmi.Media pochwaliły Kaczyńskiego michniki itp. dla mnie zrobił żle że tam pojechał ale w mediach publicznych urósł do bohatera i zbierał pochwała co do końca dobije politycznie tuska
dodano: Czwartek, 2013.12.05 19:53, IP:79.184.145.XXX
ok
0
not ok
4
odpowiedz|usuń
avatarTryndamar: ~Kiero: Ty lemingu sie nie wpierdzielaj tam gdzie ciebie nie chcą!.Kaczyński politycznie nie jest skończony bo większość Polaków jeszcze wierzy w euro-sodomę ...
Dopiero co napisałeś, że Kaczyński i jego partia są skończeni politycznie.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 20:01
ok
2
not ok
1
odpowiedz|usuń
avatarTryndamar: ~Kiero: Taką unię trzeba jak najszybciej opuścić ale to moze tylko zrobić ktoś normalny na stanowisku premiera któremu lezy dobro Polski na sercu a nie ten od...
Z pewnością opuszczenie Unii wyrządzi Polsce największą ze wszystkich szkód. Dlatego psychicznie nieobliczalni twojego pokroju nie powinni się wtrącać do władzy.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 20:03
ok
2
not ok
1
odpowiedz|usuń
~Kiero: Tryndamar: Dopiero co napisałeś, że Kaczyński i jego partia są skończeni politycznie....
W niektórych kręgach
dodano: Czwartek, 2013.12.05 20:19, IP:79.184.145.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Kiero: Tryndamar: Z pewnością opuszczenie Unii wyrządzi Polsce największą ze wszystkich szkód. Dlatego psychicznie nieobliczalni twojego pokroju nie powinni się wtrącać...
Psychicznie chorzy nie sa ci na których głosowałeś a tacy jak ty dlatego ze na nich głosowali współczuje.Tacy jak Ja przejmą władzę w Polsce i zrobią tu potrzebny porządek by Polska znów była silna i się nas bali
dodano: Czwartek, 2013.12.05 20:20, IP:79.184.145.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarTryndamar: ~Kiero: Psychicznie chorzy nie sa ci na których głosowałeś a tacy jak ty dlatego ze na nich głosowali współczuje.Tacy jak Ja przejmą władzę w Polsce i zrobią ...
Tak jasne. Jak cię z Kościana wypuszczą, co jest wątpliwe. W takim stanie...
dodano: Czwartek, 2013.12.05 20:27
ok
0
not ok
1
odpowiedz|usuń
~Kiero: Tryndamar: Tak jasne. Jak cię z Kościana wypuszczą, co jest wątpliwe. W takim stanie......
Zawsze będziesz upośledzony ale na to nic nie poradzę.Uważaj bo ISON ci na chałupę spadnie
dodano: Czwartek, 2013.12.05 20:32, IP:79.184.145.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarespe: ~Kiero: A kto dzieli? Czasem zdrowa krytyka pomaga by wyjść mocniejszym.Czas pokaże ale mówię tobie serio wielu ludzi którzy chcieli głosować na Kaczyńskiego ...
Oni (lewactwo forumowe) nie mogą znieść, że mimo różnic światopoglądowych Ty, ja czy Michał umiemy bardzo kulturalnie, bez obelg ze sobą rozmwawiać. Nasze poglądy są różne, ale to jest zupełnie naturalne, ale mamy kręgosłup morlany i wiemy jakim ideałom służymy i w Kogo wierzymy. Na pierwszym miejscu jest prawda. Tymczasem ich posty niczym się nie różnią, klepią tę sama papkę medialną i potrafią tylko obrażać. Gdyby nas tu nie było pozabijaliby się nawzajem.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 21:11
ok
1
not ok
3
odpowiedz|usuń
avatarespe: ~Kiero: Taką unię trzeba jak najszybciej opuścić ale to moze tylko zrobić ktoś normalny na stanowisku premiera któremu lezy dobro Polski na sercu a nie ten od...
Dokładnie. Myslę, że już niebawem rozpocznie się destrukcja unii, jesli ta unia się nie zmieni. Węgrzy coraz poważniej myślą o opuszczeniu UE, podobnie jak UK. Oni będa pierwsi a potem już pójdzie efekt domina :)
dodano: Czwartek, 2013.12.05 21:14
ok
1
not ok
2
odpowiedz|usuń
~Kiero: espe: Oni (lewactwo forumowe) nie mogą znieść, że mimo różnic światopoglądowych Ty, ja czy Michał umiemy bardzo kulturalnie, bez obelg ze sobą rozmwawiać. ...
To jest oczywiste że nie liżemy się jak oni ale i nie zabijamy się jak oni o mamonę bo dla nas ważniejsze sa inne wartości którymi kierujemy się w życiu CHWAŁA WIELKIEJ POLSCE
dodano: Czwartek, 2013.12.05 21:15, IP:79.184.145.XXX
ok
2
not ok
1
odpowiedz|usuń
avatarespe: ~Kiero: To jest oczywiste że nie liżemy się jak oni ale i nie zabijamy się jak oni o mamonę bo dla nas ważniejsze sa inne wartości którymi kierujemy się w ży...
WIELKIEJ I SUWERENNEJ POLSCE!
dodano: Czwartek, 2013.12.05 21:36
ok
1
not ok
2
odpowiedz|usuń
avatarTryndamar: ~Kiero: Zawsze będziesz upośledzony ale na to nic nie poradzę.Uważaj bo ISON ci na chałupę spadnie ...
Bardzo byś chciał. Jednak prawda jest taka, że ty jesteś upośledzony.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 23:37
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarTryndamar: ~Kiero: Zawsze będziesz upośledzony ale na to nic nie poradzę.Uważaj bo ISON ci na chałupę spadnie ...
Bardzo byś chciał. Jednak prawda jest taka, że ty jesteś upośledzony.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 23:37
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarTryndamar: espe: Oni (lewactwo forumowe) nie mogą znieść, że mimo różnic światopoglądowych Ty, ja czy Michał umiemy bardzo kulturalnie, bez obelg ze sobą rozmwawiać. ...
Nie bądź bezczelny bo i tak nie zmienisz faktu, że papkę to ty klepiesz. Ciągle to samo. Wszędzie widzisz lewaków i masonów. Obrażasz innych i oskarżasz więc się nie chwal swoją kulturą bo jej nie masz.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 23:40
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarTryndamar: espe: Oni (lewactwo forumowe) nie mogą znieść, że mimo różnic światopoglądowych Ty, ja czy Michał umiemy bardzo kulturalnie, bez obelg ze sobą rozmwawiać. ...
Nie bądź bezczelny bo i tak nie zmienisz faktu, że papkę to ty klepiesz. Ciągle to samo. Wszędzie widzisz lewaków i masonów. Obrażasz innych i oskarżasz więc się nie chwal swoją kulturą bo jej nie masz.
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarTryndamar: ~Kiero: To jest oczywiste że nie liżemy się jak oni ale i nie zabijamy się jak oni o mamonę bo dla nas ważniejsze sa inne wartości którymi kierujemy się w ży...
Liżecie się, liżecie.
dodano: Czwartek, 2013.12.05 23:41
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarPassanger: ~Kiero: Jeżeli nie wiesz gdzie jest zachód Polski nie mamy o czym dyskutować ...
Widzę że nie zrozumiałeś pytania, pytanie brzmiało co dla Ciebie jest "Kresami zachodnimi Polski", a nie gdzie jest zachód, a tak na marginesie to jestem ciekaw czy wiesz z czego składa się obecne województwo Lubuskie i dla czego Lubuskie się nazywa?
dodano: Piątek, 2013.12.06 17:11
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: Passanger: Widzę że nie zrozumiałeś pytania, pytanie brzmiało co dla Ciebie jest "Kresami zachodnimi Polski", a nie gdzie jest zachód, a tak na margine...
bo jest głupie i się nie leczy
dodano: Piątek, 2013.12.06 19:05, IP:5.173.216.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: espe: CHWAŁA WIELKIEJ I SUWERENNEJ PO-lsce! ...
NIECH ŻYJE WÓDZ TUSK DONALD!!!
dodano: Sobota, 2013.12.07 12:50, IP:83.10.123.XXX
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
PRZEMYSŁAW PIASTA
PrzemyslawPiasta.epoznan.pl
RSSsend_message
ARCHIWUM WPISÓW
Na kogo głosować w Poznaniu? (11 paź 2018)
W pułapce wyklętyzmu (2 mar 2018)
Skazy na pancerzach? (19 lut 2018)
Zakażmy handlu we wtorki (4 paź 2017)
Vae victis (31 lip 2017)
Wszędzie dobrze, ale w Unii najlepiej (12 lip 2017)
Cała Polska walczy ze smogiem. (9 sty 2017)
Coraz lepsza zmiana (2 gru 2016)
Murzyńskość dla zaawansowanych (5 paź 2016)
Smoleńscy prorocy, smoleńscy agnostycy (15 wrz 2016)
Spotkanie Endecji w Poznaniu (6 wrz 2016)
Trzecia Rzesza – reaktywacja (27 cze 2016)
Niewidzialne Chiny (21 cze 2016)
Polskie Imperium? (10 cze 2016)
Wróg u bram (22 mar 2016)
To nie jest nasza zmiana (14 mar 2016)
Rolnik przyPiSany do ziemi? (25 lut 2016)
Kto zapłaci za "dobrą zmianę"? (6 lut 2016)
Przepraszam za Mieszka (1 lut 2016)
Zdrada popłaca (14 sty 2016)
Ani słowa o WOŚP (9 sty 2016)
W obronie Jaśkowiaka (28 gru 2015)
Życie polityczne dzikich, na podstawie obserwacji mieszkańców Bolandy. (4 gru 2015)
Latający cyrk rodzimej produkcji (28 lis 2015)
Tęczowy korpus postępu (11 paź 2015)
Portret bez charakteryzacji (4 paź 2015)
Hitler też był imigrantem (14 wrz 2015)
Jak zmarnować 100 milionów (4 wrz 2015)
Złodzieje (24 sie 2015)
Duży i Mały (23 lip 2015)
Nie chcemy was tu (13 lip 2015)
Strzelnica (14 maj 2015)
Głosujemy na Kukiza! (8 maj 2015)
Jak głosować? - skrócony poradnik dla średnio zaawansowanych (3 maj 2015)
Moneta bez awersu (15 mar 2015)
Legenda o poznańskim smoku - PREMIERA (28 lis 2014)
„Legenda o poznańskim smoku” – zaproszenie na spotkanie z autorem (24 lis 2014)
STOP OSZUSTOM! (14 lis 2014)
Uwaga na oszustów (14 lis 2014)
Mamy prawo być dumni (7 lis 2014)
Razem? - raczej osobno (31 paź 2014)
Niezły burdel (28 paź 2014)
Rzeczpospolita urzędasów (16 paź 2014)
Matki, żony i kochanki (28 wrz 2014)
Chwała Grobelnemu (29 lip 2014)
Nieporozumienie ruchów miejskich (11 lip 2014)
Upadek (7 lip 2014)
Słuszny gniew, bezrozumny bunt (17 cze 2014)
Smutny los dzikich Helwetów (24 maj 2014)
Głosuję na Korwina (21 maj 2014)
Piersi są dobre (11 maj 2014)
Czekając na błąd scenarzysty (6 maj 2014)
Rocznica (3 maj 2014)
Feta, której nie było (25 mar 2014)
I kto tu jest ruskim agentem? (1 mar 2014)
W Bazarze o Dmowskim i nie tylko. (18 lut 2014)
Ostateczny krach państwa prawa (11 lut 2014)
Przeciw fałszywemu patriotyzmowi (31 sty 2014)
Rozbita rodzina resortowych dzieci (15 sty 2014)
Owsiak wypełza z lodówki a Tusk wychodzi z siebie (11 sty 2014)
Bójcie się Tuska, nawet gdy przynosi dary (5 sty 2014)
Politycy i idioci (27 gru 2013)
Przyznaję się do błędu. (23 gru 2013)
Żądam ocieplenia klimatu (22 gru 2013)
Nie piszcie ustaw, grajcie w piłkę! (19 gru 2013)
Wybory w domu wariatów (12 gru 2013)
Gdy rozum śpi budzą się My-Poznaniacy (6 gru 2013)
Unia, Ukraina a polska racja stanu (3 gru 2013)
Polski wyrób politykopodobny czyli dlaczego nasza polityka jest byle jaka? (28 lis 2013)
Mamy za dużo mieszkań socjalnych. (21 lis 2013)
Gender to głupota (18 lis 2013)
Czy żyjemy w państwie policyjnym? (15 lis 2013)
Obywatelscy jak Milicja Obywatelska (8 lis 2013)
Niebezpieczne kombinacje Ministerstwa Sprawiedliwości (4 lis 2013)
Granice tolerancji (2 lis 2013)